Narzeczona nazisty – miłość z wielką historią w tle

Narzeczona nazisty (www.taniaksiazka.pl)” Barbary Wysoczańskiej to niezwykła historia miłości, która rozkwita na tle najmroczniejszych wydarzeń w XX wieku. Czy wszyscy zawsze mają taką samą szansę na miłość? A może czasami jesteśmy tylko trybami w wielkiej machinie i to zewnętrzne okoliczności dyktują nam warunki? Historia miłości Hani i Johanna pokazuje, ile przeszkód może pojawić się czasem na drodze do szczęścia, kiedy w grę wchodzą wojna i starcia między wywiadami walczących ze sobą państw.

Zanim spadły pierwsze bomby, eksplodowała miłość

Jest sierpień 1938 roku. W marcu Adolf Hitler zajął Austrię, ale nikt jeszcze nie przewiduje, że we wrześniu Niemcy zagarną również Kraj Sudecki, następnie Czechosłowację, a we wrześniu rozpoczną drugą wojnę światową, atakując Polskę. Hania Wolińska jest Polką i studentką germanistyki, a także damą do towarzystwa zamożnej hrabiny niemieckiej. Hania poznaje wnuka swojej pracodawczyni, hrabiego Johanna von Richtera. Między dwójką młodych ludzi rodzi się wzajemna fascynacja, a tymczasem nad całą Europą zaczynają się gromadzić ciemne chmury. W towarzystwie nowej sympatii Hania ma okazję na własne oczy obserwować rozwój nazizmu, a fanatyzm popleczników Adolfa Hitlera w szybkim tempie ogarnia całe Niemcy.

Miłość w czasach wojny

Johann i Hania zakochują się w sobie, w związku z czym jeszcze przed wybuchem wojny dziewczyna wkracza na niemieckie salony jako narzeczona niemieckiego hrabiego. Jest to dla niej okazja, aby poznać osobiście najważniejszych dygnitarzy nazistowskich, z których część będzie po latach kojarzona z ławą oskarżonych w Norymberdze i nie tylko. Równocześnie zakochana w Johannie Polka zostaje zwerbowana przez polskie władze, które oczekują, że Hania będzie przekazywała im informacje na temat planów Hitlera. Nikt nie nadaje się do tego lepiej niż kobieta, która osobiście zna najwyższych rangą przywódców Trzeciej Rzeszy. Tym samym zarówno Hania, jak i Johann, są zmuszeni do trudnej walki o moralność oraz o miłość, która ich połączyła.

Ta historia mogła zdarzyć się każdemu

Książka Barbary Wysoczańskiej to nie tylko poruszająca historia pięknej miłości między niemieckim hrabią i polską pięknością. To również uniwersalna historia o zakazanej miłości między dwojgiem ludzi, która dotyczyła wielu osób w Europie ogarniętej wojną. Polacy i Niemcy z dnia na dzień stawali się wrogami, Żydzi i Aryjczycy nie mogli się ze sobą wiązać na mocy ustaw norymberskich, a walka o zwycięstwo często przysłaniała inne wartości. Czy głównym bohaterom uda się ocalić uczucie, mimo tak niesprzyjających okoliczności?