Opowieść o miłości w czasach II wojny światowej

Barbara Wysoczańska to debiutantka na pisarskiej scenie. Wkroczyła na nią z dużą odwagą, sięgając od razu po temat, który wywołuje wśród czytelników spore kontrowersje. Narzeczona nazisty to powieść obyczajowa z istotnym wątkiem romantycznym, która rozgrywa się podczas II wojny światowej. W ostatnim czasie na polskim rynku ukazało się wiele książek tego typu. Te zazwyczaj wykorzystywały finansowy potencjał tematu, jednak nie prezentowały ani ciekawej historii, ani zadowalającego merytorycznego poziomu. Jak jest z Narzeczoną nazisty? Czy to udany debiut?

Odważnie, ale i celnie

Autorka Narzeczonej nazisty jest z zawodu historyczką. Nigdy wcześniej nie miała do czynienia z branżą pisarską. Tak się jednak stało, że jej książka porwała serca polskich czytelników i pozytywnie zaskoczyła krytyków. Wysoczańska tworzy opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy jeszcze przed wybuchem II wojny światowej zakochują się w sobie. Ona jest Polką, on Niemcem. Nazistowski terror sprawia, że Hania i Johann zostają siłą rozdzieleni. Zakochani jednak się nie poddają. Kobieta wyjeżdża do Monachium, gdzie stoi u boku swojego mężczyzny, który jest znanym niemieckim hrabią. Johann nie wie, że Hania po wybuchu wojny zaczęła działać jako szpieg. Zachęcona przez polskie władze kobieta zajmuje się wychwytywaniem kolejnych zaplanowanych ruchów Hitlera. Czy młodzi pozostaną sobą w obliczu brutalnej i niemoralnej wojny? Czy ich uczucie przetrwa?

Smutne czasy nienawiści

Choć miłość Hani i Johanna jest silna, zdaje się, że niemożliwe jest to, aby uczucie to przetrwało okrucieństwa II wojny światowej. Barbara Wysoczańska znakomicie opisuje ówczesne pełne niepewności co do jutra czasy, ale i doskonale radzi sobie w tworzeniu głębszych profili psychologicznych swoich postaci. Narzeczona nazisty to zdecydowanie udany debiut, który pozostanie z nami na długo. Warto śledzić dalszą karierę pisarską Barbary Wysoczańskiej, bo zapowiada się na to, że polski rynek zyskał kolejną utalentowaną pisarkę. 

Narzeczona nazisty autorstwa Barbary Wysoczańskiej to książka:

– opowieść o miłości w czasach brutalnej wojny,

– w tle wątki historyczne,

– historia ma miejsce na terenie Polski, ale i Niemiec,

– wojna, która zmusza zakochany do stanięcia po przeciwnych stronach,

– nienawiść miesza się tu z dobrem, 

– przygnębiająca, mroczna, ale i dająca nadzieję historia,

– udany debiut pisarski Barbary Wysoczańskiej,

– wciągająca historia i estetyczny styl nie pozwalają odłożyć książki.